ludzie

i

Autor: pixabay.com

Demografia Lubuskiego - znamy już pełne dane

2023-07-20 12:38

Lubuski Urząd Statystyczny przygotował publikacje, w której przedstawił dane, dotyczące demografii naszego województwa. Jest nas coraz mniej - Lubuskie nie ma już miliona mieszkańców, jest nas 980 tysięcy.

Publikacja "Sytuacja demograficzna województwa lubuskiego w 2022 roku" zawiera podstawowe dane statystyczne dotyczące aktualnego stanu i struktury ludności województwa.

- Opracowanie może być użytecznym źródłem informacji przy ocenie aktualnej sytuacji demograficznej województwa, umożliwiającym obserwację kierunku i tempa zachodzących zmian. Publikacja przedstawia wyniki bilansu ludności, który został sporządzony według stanu w dniu 31 grudnia 2022 roku dla wszystkich jednostek podziału administracyjnego województwa. Bilans ten został opracowany z uwzględnieniem wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Obserwowane przemiany demograficzne wskazują, że obecna sytuacja ludnościowa województwa lubuskiego nie gwarantuje stabilnego rozwoju demograficznego. Zmniejszająca się liczba urodzeń i wzrastająca liczba zgonów skutkują stopniowym spadkiem liczby mieszkańców - mówi rzeczniczka Lubuskiego Urzędu Statystycznego Iwona Goździcka.

Według stanu w dniu 31 grudnia 2022 roku w województwie lubuskim mieszkało 980 tysięcy osób. W odniesieniu do 2015 roku liczba ludności w województwie zmniejszyła się o ponad 38 tysięcy osób czyli o niemal 4%. Pod względem liczby mieszkańców województwo uplasowało się 15 miejscu w kraju, a mniejszą liczbę ludności zanotowano tylko w województwie opolskim.

Intensyfikują się procesy starzenia się ludności. Mediana wieku (wiek środkowy) ludności w województwie lubuskim wyniosła blisko 43 lata czyli o ponad 3 lata więcej niż w 2015 roku. Współczynnik starości (udział osób w wieku 65 lat i więcej w ogóle ludności) osiągnął wartość niemal 20% (wobec ok. 15% w 2015 roku). Pogorszyła się relacja pokoleniowa dziadków i wnuczków – w 2022 roku na 100 osób w wieku 0-14 lat przypadało 130 osób w wieku 65 lat i więcej (w 2015 roku – 98).

Zjawiskiem demograficznym decydującym, obok ruchu naturalnego, o stanie i zmianach liczby ludności w województwie są także migracje wewnętrzne i zagraniczne. Saldo migracji wewnętrznych w województwie determinują migracje międzywojewódzkie. W 2022 roku, podobnie jak w poprzednich latach, napływ ludności do województwa lubuskiego był mniejszy niż odpływ. Więcej osób na stałe wyjeżdża niż przyjeżdża w ruchu pomiędzy województwem lubuskim i wielkopolskim oraz dolnośląskim. Z ogółu imigrantów w województwie ponad 96% stanowiły osoby przyjeżdżające z krajów europejskich, w tym najwięcej z Niemiec, Ukrainy czy Wielkiej Brytanii. Z ogółu emigrantów w województwie niemal 98% stanowiły osoby wyjeżdżające do krajów europejskich, w tym najwięcej do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. W 2022 roku napływ ludności do województwa lubuskiego na pobyt stały z zagranicy był większy niż odpływ za granicę.

Źródło: Demografia Lubuskiego - znamy już pełne dane