mapa

i

Autor: pixabay.com

Odkryj "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych"

2023-10-31 9:28

A to nie lada gratka dla lokalnych patriotów i miłośników historii. Lubuszanie mogą już oglądać wystawę poświęconą terenom przyłączonym do Polski po II wojnie światowej.

Jeżdżąca po kraju wystawa mobilna „Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych” jest już w Zielonej Górze. Jej twórcy podkreślają, że na tych terenach niemal całkowicie wymieniła się ludność. Niemcy opuścili swoje domy, a na tzw. Ziemie Odzyskane przybyli Polacy ze wschodu. Dzięki wystawie będzie można zobaczyć co tu zastano, zajrzeć do walizek z tym co przywieziono, sprawdzić co wytworzono i przypomnieć sobie co utracono. Twórcy wykorzystują ciekawą formę, intrygującą ikonografię i głosy świadków historii, by zachęcić zwiedzających do refleksji nad naszym wpływem na to, co dla kolejnych pokoleń będzie dziedzictwem zastanym, wytworzonym czy właśnie utraconym.

Chociaż wystawa jest już dostępna dla zwiedzających, jej uroczyste otwarcie zaplanowano na piątek. To o 10:00 przy zielonogórskim ratuszu. Po wernisażu, o 10:45 w Rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego, odbędzie się debata, pt. „Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych”.

Wystawa zostanie w Zielonej Górze do 22 listopada.

Źródło: Odkryj "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE