Województwo lubuskie skrywa wiele tajemnic. Można tu znaleźć piękne parki, muzea, jeziora, a nawet park narodowy czy poniemieckie bunkry. Nawet mniejsze miejscowości czy wsie zachęcają turystów do zwiedzania proponując bogatą ofertę zabytków i pomników przyrody. Nie inaczej jest w Żarach - miejscowości skrywającej wiele tajemnic i znanej z... wielu legend! Sprawdź, co warto tu zobaczyć.
Żary - atrakcje turystyczne. Co warto zwiedzić?
1. Wieża wartownicza
To zachowany we fragmentach element średniowiecznych obwarowań miejskich. Wieża obronna wzniesiona została w XIV wieku, a jej mury momentami osiągają grubość nawet dwóch metrów!
2. Zielony Las
To przyrodnicza perła zlokalizowana w koronie Wzniesień Żarskich. To hektary zieleni okalającej Żary. Można tu spacerować finezyjnie pofałdowanymi grzbietami górskimi, górkami i pagórkami, rozległymi dolinami, jarami i wąwozami. Znajdują się tu podmokłe łąki, grzęzawiska, a nawet jeziorka, bajorka i stawy.
Nie brakuje gajów sosnowych, świerkowych i jodłowych oraz dorodnych dębów i buków. Symbolami Zielonego Lasu są trzy wieże: kamienna, z czerwonej cegły i stalowa. Bardzo ważnym elementem rekreacji są ścieżki turystyczne i edukacyjne. Znajdują się tu ruiny mauzoleum, moczary, Wieża Bismarcka i Słup Kolejki.
3. Klimatyczny rynek
To miejsce tylko z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednak to właśnie żarski rynek otoczony jest pięknymi, zabytkowymi kamienicami i to tutaj znajduje się jedyna w swoim rodzaju ławeczka niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemenna, będąca dziełem rzeźbiarza Marka Szali.
4. Kompleks zamkowo-pałacowy
To obiekt, który zdecydowanie warto zobaczyć, ponieważ w świetnym stanie zachował się do dzisiejszych czasów. Łączy w sobie architektoniczne formy gotyku i renesansu. Oprócz czoworobocznej budowli znajduje się tu także ogród, wieża widokowa, podzamcze oraz kamienna wieża rycerska.
5. Muzeum pogranicza śląsko-łużyckiego
Można tu oglądać zebrane zabytki regionalne, takie jak np. ceramika, obrazy, dawne monety, itp. W muzeum organizowane są lekcje, wystawy i warsztaty, a także konkursy historyczne i różnego rodzaju rekonstrukcje.