Żary

i

Autor: Asiasmok / www.cimmons.wikimedia.org.pl

TURYSTYKA

Najpiękniejsze miejsca w Żarach. To musisz zobaczyć! Największe atrakcje regionu

2023-09-19 11:47

Żary to niewielkie miasto położone w zachodniej części województwa lubuskiego, które może się poszczycić bogatą historią. Wbrew pozorom znajduje się tu również wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Sprawdź największe atrakcje turystyczne Żar.

Województwo lubuskie skrywa wiele tajemnic. Można tu znaleźć piękne parki, muzea, jeziora, a nawet park narodowy czy poniemieckie bunkry. Nawet mniejsze miejscowości czy wsie zachęcają turystów do zwiedzania proponując bogatą ofertę zabytków i pomników przyrody. Nie inaczej jest w Żarach - miejscowości skrywającej wiele tajemnic i znanej z... wielu legend! Sprawdź, co warto tu zobaczyć.

Żary - atrakcje turystyczne. Co warto zwiedzić?

1. Wieża wartownicza

To zachowany we fragmentach element średniowiecznych obwarowań miejskich. Wieża obronna wzniesiona została w XIV wieku, a jej mury momentami osiągają grubość nawet dwóch metrów!

2. Zielony Las

To przyrodnicza perła zlokalizowana w koronie Wzniesień Żarskich. To hektary zieleni okalającej Żary. Można tu spacerować finezyjnie pofałdowanymi grzbietami górskimi, górkami i pagórkami, rozległymi dolinami, jarami i wąwozami. Znajdują się tu podmokłe łąki, grzęzawiska, a nawet jeziorka, bajorka i stawy.

Nie brakuje gajów sosnowych, świerkowych i jodłowych oraz dorodnych dębów i buków. Symbolami Zielonego Lasu są trzy wieże: kamienna, z czerwonej cegły i stalowa. Bardzo ważnym elementem rekreacji są ścieżki turystyczne i edukacyjne. Znajdują się tu ruiny mauzoleum, moczary, Wieża Bismarcka i Słup Kolejki.

3. Klimatyczny rynek

To miejsce tylko z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednak to właśnie żarski rynek otoczony jest pięknymi, zabytkowymi kamienicami i to tutaj znajduje się jedyna w swoim rodzaju ławeczka niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemenna, będąca dziełem rzeźbiarza Marka Szali.

4. Kompleks zamkowo-pałacowy

To obiekt, który zdecydowanie warto zobaczyć, ponieważ w świetnym stanie zachował się do dzisiejszych czasów. Łączy w sobie architektoniczne formy gotyku i renesansu. Oprócz czoworobocznej budowli znajduje się tu także ogród, wieża widokowa, podzamcze oraz kamienna wieża rycerska.

5. Muzeum pogranicza śląsko-łużyckiego

Można tu oglądać zebrane zabytki regionalne, takie jak np. ceramika, obrazy, dawne monety, itp. W muzeum organizowane są lekcje, wystawy i warsztaty, a także konkursy historyczne i różnego rodzaju rekonstrukcje.

Zobacz też zachwycający Park Narodowy "Ujście Warty"

QUIZ. Mieszkasz w woj. lubuskim? Sprawdź się w naszym prostym quizie o herbach miast i gmin w Lubuskiem

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Do którego lubuskiego miasta należy ten herb?
Herb Zielonej Góry
Wielkie otwarcie nowego Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Moc atrakcji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE