Krwiodawcą może zostać osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, która waży więcej niż 50 kg i jest zdrowa. Krzysztof Piwowarczyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze wymienia, co wyklucza nas jako krwiodawców:
Pobyt w szpitalu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy - zabiegi operacyjne czy badania typu endoskopia, kolonoskopia, gastroskopia. Na okres pół roku dyskwalifikują nas również zabiegi upiększające, tatuaż, kolczyki, akupunktura.
Istnieje możliwość spontanicznego przyjścia do centrum krwiodawstwa bez zapisu, ale w dobie pandemii wskazana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna. Centrum w Zielonej Górze ma swoje oddziały w Gorzowie, Międzyrzeczu, Sulęcinie, Żarach i Żaganiu.
Pamiętajmy w przeddzień wypić ok. 2 litrów płynu, przyjść do nas wypoczętym i obowiązkowo w dniu oddania krwi zjeść lekki beztłuszczowy posiłek. Zabrać ze sobą dokument tożsamości i odrobinę dobrego humoru
- dodaje Piwowarczyk.
Po zmierzeniu temperatury i wypełnieniu ankiety epidemiologicznej ochotnik otrzymuje kwestionariusz krwiodawcy, a następnie zostają od niego pobrane próbki krwi na oznaczenie grupy krwi, wykonanie morfologii i określenie poziomu hemoglobiny. Zdrowy pacjent przechodzi do gabinetu lekarskiego, a po badaniu ciśnienia krwi i osłuchaniu klatki piersiowej może udać się na halę pobrań. Wcześniej istnieje możliwość skorzystania z bufetu.
Z chwilą siadania na fotel cała procedura trwa około 10 minut - przygotowanie pojemnika, wkłucie, pobranie 450 ml krwi. Oddanie krwi pełnej pozwala na wyodrębnienie trzech różnych składników leczniczych, co uzasadnia hasło "Oddaj krew - uratuj trzy życia!"
- mówi rzecznik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: [email protected]