W zeszłym roku Lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadził ankiety wśród mieszkanek naszego województwa. Pytania dotyczyły profilaktyki m.in. raka szyjki macicy. Z badań wynikło, że prawie jedna trzecia Lubuszanek nie wykonuje w ogóle badań cytologicznych.
W tej chwili młodzi lekarze z innych krajów Europy przyjeżdżają do Polski, aby zobaczyć jak wygląda leczenie zaawansowanego raka szyjki macicy, ponieważ w innych państwach np. w Norwegii problem ten udało się wyeliminować.
Badanie cytologiczne to jedyna metoda na szybkie wykrycie raka szyjki macicy. Kobiety tego typu badania powinny wykonywać raz na kilka lat.
Ja robiłam cytologię co roku, my też jako stowarzyszenie rekomendujemy cytologię co roku. Natomiast na NFZ cytologia w programie profilaktyki raka szyjki macicy jest rekomendowana raz na trzy lata
- mówi Donata Wojnicz wolontariuszka z Lubuskiego Oddziału Kwiatu Kobiecości. Szybko wykryty rak szyjki macicy jest wyleczalny. Kobiety niechętnie jednak wykonują cytologię.
Badanie najlepiej przeprowadzić kilka dni po zakończeniu miesiączki. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to obfite upławy, ból w podbrzuszu, krwawienie pomiędzy miesiączkami.
Zakup cytobusu można wesprzeć przekazując swój 1%. Panie, które chciałyby uzyskać pomoc albo porozmawiać z kimś o swojej chorobie mogą skontaktować się z wolontariuszkami Kwiatu Kobiecości [Kliknij tutaj].