Dostałeś takiego sms-a? To nieprawda! Ministerstwo Obrony Narodowej ostrzega i wyjaśnia

i

Autor: Pexels/Pixabay Dostałeś takiego sms-a? To nieprawda! Ministerstwo Obrony Narodowej ostrzega i wyjaśnia

Operatorzy będa skanować SMS-y Polaków. Projekt w tej sprawie jeszcze w I kwartale tego roku

2022-02-23 12:49

Operatorzy będą skanować SMS-y Polaków, a także je blokować. Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi z projektem, który ma na celu podniesienie bezpieczeństwa cyfrowego obywateli. Skanowanie i blokowanie wiadomości tekstowych ma pomóc w walce z niebezpiecznymi spoofingiem i phishingiem. Jak będzie wyglądało takie skanowanie? Projekt ma powstać w pierwszym kwartale tego roku.

Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi z projektem, który ma na celu zadbanie o bezpieczeństwo Polaków. Dlatego rząd wspólnie z operatorami komórkowymi chce wprowadzić nowe przepisy, które pozwolą sieciom skanować nasze SMS-y. Chodzi o konkretne sformułowanie, które w danym czasie nasilają się. Przykładem może być okres około świąteczny i napływ wiadomości o niedopłaconej przesyłce, która utknęła w magazynie. Te wiadomości zawierały szkodliwe linki, a po kliknięciu w nie przenosiły nas na fałszywe strony, gdzie ujawnialiśmy swoje dane i traciliśmy oszczędności. To ma zostać zablokowane i o tym mówił dziś sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. - Wiemy, że takich sytuacji jest naprawdę bardzo dużo – podkreślał. Jak opisywał, operatorzy chcieliby włączyć się w walkę z phishingiem, ale nie mają narzędzi, które by im prawnie umożliwiały takie działania. - Chcemy takie narzędzia wprowadzić - zapowiedział.

CZYTAJ TAKŻE: KONIEC PRACY ZDALNEJ od 1 marca! Rząd znosi obostrzenia

 

Operatorzy będą skanować i blokować SMS-y Polaków

Janusz Cieszyński mówił dziś, ze zwalczanie tego zjawiska nie jest prostą sprawą, a oczekiwanie, by problem rozwiązać z dnia na dzień, jest nierealne. Przedstawiciele operatorów podkreślali, że nie ma gotowych rozwiązań, po które można sięgnąć, więc trzeba "wykazać się zgodną kreatywnością". Jak wskazał Wojciech Pytel z Polkomtela, operatora sieci Plus, ten mechanizm wymaga, by operatorzy mieli prawo automatycznego analizowania treści SMS, bo w tej chwili są one prawnie chronione.

Według KPRM, proponowane zmiany legislacyjne będą uwzględniać doprecyzowanie katalogu nadużyć: „Wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych (SMS), w których nadawca podszywa się pod inny podmiot w celu nakłonienia odbiorcy tej wiadomości do określonego działania w szczególności przekazania danych osobowych lub instalacji oprogramowania”, a także dodanie obowiązku dla przedsiębiorcy telekomunikacyjnego zapobiegania nadużyciom w odniesieniu do SMS phishingowych oraz sposobu współpracy z CSIRT NASK, który odpowiedzialny będzie za przygotowanie odpowiednich wzorców wiadomości.

Kolejną zmianą będzie zobowiązanie operatorów do niezwłocznego blokowania krótkich wiadomości tekstowych (SMS), zawierających treści zawarte przez CSIRT NASK we wzorcu wiadomości, za pomocą systemu teleinformatycznego pozwalającego na automatyczną identyfikację. Także danie przedsiębiorcom telekomunikacyjnym uprawnień w zakresie możliwości przetwarzania wiadomości SMS celem wyszukiwania szkodliwych wzorców wiadomości, oraz blokowania wiadomości, które pasują do wzorca

Trwa agresja Rosji na Ukrainę

UOKiK, BTW, LOL wiesz co oznaczają te skróty? Sprawdź, czy znasz więcej! [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Co oznacza skrót BTW?