las

i

Autor: pixabay.com

Lubuscy rekordziści - pomniki przyrody w naszym regionie. Mamy się czym pochwalić!

2021-06-16 12:06

Najstarszy dąb, największy dąb, najstarsza sosna - Lubuskie słynie z pomników przyrody. Sprawdź, gdzie je znaleźć - być może rosną tuż pod Twoim domem.

Choć słynne dęby Napoleon i Chrobry obumarły, w naszym regionie wciąż pobijane są przyrodnicze rekordy. To tutaj rosną np. najgrubsze sosny w Polsce.

W Lubuskiem nadal mamy dwie najgrubsze sosny w Polsce - jest to Waligóra i Rzepicha. Rzepicha jest vis a vis od Lasu Odrzańskiego, po drugiej stronie Odry, blisko miejscowości Górki Małe. Waligóra jest przy samej drodze między Sulechowem a Wolsztynem. Mamy również jedną z większych morw białych w Sulechowie. Mamy cudowny dąb węgierski w Zielonej Górze - Dąb Lubuszan

- mówi Sebastian Pilichowski z Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze.

W Lubuskiem mamy więcej imponujących drzew.

Również pod Gubinem są jedne z dwóch najpotężniejszych w Polsce wiązów szypułkowych - Wiedźmin, który ucierpiał w burzy i stracił ostatni z trzech wielkich pni, ale żyje nadal. Jest to również Mistrz Krabat, który od niedawna ma status pomnika przyrody. Mamy trochę tych rekordzistów i powinniśmy zrozumieć, że warto szanować naturę

- dodaje przyrodnik.

A przypomnijmy, że pozostałości po najsłynniejszych lubuskich pomnikach przyrody - dębach Napoleon i Chrobry - możemy zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl !

Które gwiazdy najbardziej schudły albo przytyły do roli? | ESKA XD - Martyna movie #17
Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?