Pozostawione rzeczy są przechowywane wieczyście, a więc nie musimy się martwić, że zostaną kiedyś wyrzucone. Przywozić można m.in. dokumenty albo fotografie.
My zawsze bardzo chętnie tego typu dokumentację przyjmujemy. Tworzymy z nich takie kolekcje, tak zwane spuścizny, które później będą dostępne. Oczywiście czasami jest tak, że ktoś np. nie życzy sobie aby to było udostępniane, więc osoba może nam przekazać materiały zastrzegając, że nie będziemy ich udostępniać
- mówi Maciej Mamet z zielonogórskiego Archiwum Państwowego. Część zbiorów jest digitalizowana. Mieszkańcy mogą znaleźć na stronie archiwum m.in. zdjęcia zielonogórskiego fotografa.
Podstawą są dokumenty rozumiane jako tekst spisany na papierze czy na pergaminie, są też filmy. Mamy mnóstwo fotografii. Taki największy zbiór fotografii to jest oczywiście spuścizna Czesława Łuniewicza, zielonogórskiego fotografa, który przekazał nam wszystkie swoje zdjęcia
- dodaje Maciej Mamet. Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Archiwów mieszkańcy już jutro (10.06.) będą mogli obejrzeć w Zielonej Górze, koło akademika Wcześniak kilka filmów dokumentalnych. Start projekcji o 21:00. Warto zabrać ze sobą własny leżak, albo krzesło.