zakupy

i

Autor: pexels.com

Szykujecie się do zakupów w sieci? Uważajcie na oszustów!

2022-11-24 6:56

Przed nami dzień promocji i wyprzedaży. Gdy mieszkańcy Żar zacierają ręce by upolować okazje, policjanci przypominają, żeby zachować czujność i uważać na oszustów. Jak nie paść ofiarą złodziei?

Policjanci już biją na alarm, bo czas promocji i wyprzedaży to również okres w którym cyberprzestępcy stają się bardziej aktywni. Zatem funkcjonariusze podpowiadają na co zwracać uwagę, żeby nie dać się oszukać.

W dniach promocji i wyprzedaży wzrasta zainteresowanie zakupami online. Policjanci proszą, żeby zwrócić uwagę na oferty portali aukcyjnych, sklepów internetowych czy ofert w social mediach. Cyberprzestępcy mogą bowiem ​wykorzystać ten okres do zdobycia Waszych poufnych danych, a co za tym idzie - próbować wyłudzić pieniądze.

Mundurowi zaznaczają, żeby korzystać tylko z platform i sklepów, które cieszą się dobrymi opiniami klientów. Płacąc za zakupy, nie korzystajcie z linków niepewnych platform, a najlepiej wybierajcie opcję płatności za pobraniem. Nigdy nie udostępniajcie loginów i haseł do bankowości internetowej, a podczas płatności mobilnych czytajcie, na co wyrażacie zgodę, i jaki przelew potwierdzacie.

Policjanci zaznaczają również, że jedną z często stosowaną przez cyberprzestępców metodą jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych. Podszywają się oni wtedy pod znajomego lub członka rodziny i próbują wyłudzić kody do szybkich płatności bezgotówkowych.