Gowork

i

Autor: materiały promocyjne

Czym charakteryzuje się praca w mniejszych miastach?

2022-10-14 7:46

Mniejsze miasta postrzegane są jako miejsca oferujące gorsze zarobki, mniej ofert pracy oraz marniejsze perspektywy rozwoju. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na emigracje zarobkowe do innych, większych ośrodków. Podjęcie pracy w mniejszym mieście także może być jednak właściwym wyborem zawodowym. Oto, czym charakteryzuje się zatrudnienie na mniejszym rynku pracy.

Nie zawsze gorsze zarobki, a tańsze koszta życia

Zatrudnienie w małym miasteczku to mniejsze zarobki, ale także stabilna i spokojniejsza praca. Żary położone w województwie lubuskim, Skała z województwa małopolskiego, podkarpacki Rymanów czy inne, podobne miasta, zamieszkiwane przez zbliżoną liczbę osób, oferują zdecydowanie gorsze perspektywy zawodowe, niż na przykład duże ośrodki wojewódzkie. Ofert pracy jest mniej, tak samo jak i szansy na atrakcyjny awans. Poszukiwanie zatrudnienia zajmuje nieco dłuższy okres czasu. Nie oznacza to jednak, że mieszkając w mniejszym mieście, nie można wieźć satysfakcjonującego życia zawodowego.

Gorsze zarobki wynikają również z tego, że w takich ośrodkach zdecydowanie tańsze są koszty utrzymania mieszkania i życia, a to spory plus. Mieszkańcy małych miejscowości również otrzymują atrakcyjne wynagrodzenia. Aby liczyć na dobrą wypłatę, warto "wstrzelić się" w któryś z zawodów określanych mianem deficytowego albo przyszłości. Są to profesje i branże wskazywane, na przykład przez Barometr Zawodów, czyli badanie ogólnopolskiego, wojewódzkich oraz powiatowych rynków pracy. Źródło to dostarcza wiarygodnych danych dotyczących m.in. tych stanowisk, na które w bieżącym roku kalendarzowym i w latach następnych pracodawcy będą z dużym prawdopodobieństwem zgłaszać zwiększony popyt.

Dobre perspektywy dla specjalistów z konkretnych branż

Badanie Barometru Zawodów określa profesje, w których brakuje wystarczającej liczby chętnych do ich wykonywania albo dostępni kandydaci nie posiadają odpowiednich kompetencji. Wybierając ścieżkę kariery dotyczącą właśnie takiego zawodu, można być pewnym, że praca w Żarach, Skale, Rymanowie lub w każdej innej mniejszej miejscowości, dostępna będzie niemal od zaraz. Większe miasta charakteryzują się dużo dłuższymi listami profesji, w których czeka praca od ręki, ale czasem można się zdziwić, w ilu branżach atrakcyjne zatrudnienie czeka także w małych ośrodkach.

Kluczem jest przemyślany i właściwy wybór ścieżki kariery. Przykładowo, we wspomnianych Żarach, w bieżącym roku kalendarzowym potrzeba pracowników związanych z branżą medyczną i medyczno-opiekuńczą. Pracodawcy narzekają również na brak doświadczonych fachowców technicznych i pracowników ogólnobudowlanych, odznaczających się praktycznymi umiejętnościami i wiedzą. Pewne zatrudnienie znajdą tu również kierowcy z różnymi kategoriami prawa jazdy, fryzjerzy, kosmetyczki oraz krawcy.

Sporą ilość pracowników przyjmie także lokalna branża gastronomiczna i handlowa, a placówki edukacyjne zapraszają nauczycieli niemal każdej specjalizacji. Wiele ofert pracy dotyczy również m.in. pracowników służb mundurowych, pracowników socjalnych, samodzielnych księgowych oraz wykwalifikowanych specjalistów ds. elektroniki, automatyki i robotyki. Jak widać to stabilne miejsca pracy dla wielu osób zgrupowanych w różnorodnych branżach.

Gowork

i

Autor: materiały promocyjne

Brak korporacji i większe zorientowanie na pracę zdalną

W mniejszych miastach rzadko funkcjonują przedsiębiorstwa zatrudniające ponad tysiąc pracowników. Oznacza to, że w takich ośrodkach raczej nie doświadcza się pracy w korporacyjnych warunkach. Pracownicy częściej się znają i nawiązują bliższe relacje. Nie panuje wszechobecna atmosfera anonimowości i tzw. "wyścigu szczurów". Badania pokazują, że życie w mniejszym mieście jest na ogół związane z większym poczuciem szczęścia mieszkańców i mniej odczuwanym stresem przewlekłym. Rzadziej, jeśli w ogóle, stoi się w korkach, dojazdy do pracy zajmują mniej czasu i często są również wygodniejsze.

Mieszkańcy mniejszych miast także częściej, niż żyjący w dużych ośrodkach miejskich, poszukują możliwości podjęcia pracy zdalnej. Nie dotyczy to raczej ofert zatrudnienia ogłaszanych przez firmy działające w podanym mieście, lecz wakatów dostępnych na innych, większych rynkach pracy, na przykład w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie itp. Pandemia korona wirusa bardzo upowszechniła możliwość podejmowania zatrudnienia stuprocentowo zdalnie.

Pracownicy wskazują ten tryb wykonywania swoich obowiązków jako jeden z najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych, a w niektórych branżach praca zdalna stała się już nie atrakcyjnym dodatkiem, lecz wręcz standardem. Stanowi to wielką szansę dla przedstawicieli licznych profesji. Mogą oni zyskać m.in. lepsze zarobki i wygodny sposób na pracę z własnego mieszkania. Praca zdalna wykorzystywana jest m.in. przez programistów i innych specjalistów dziedziny IT, przez redaktorów, edytorów i copywriterów, grafików komputerowych, tłumaczy języków obcych czy pracowników call center i innych form elektronicznej obsługi klienta.