Wieża wartownicza

i

Autor: Dorota Gut

Żary mają wiele zabytków, ale jednym z najcenniejszych jest wieża wartownicza z XIV wieku!

2020-02-04 9:05

Wieża wartownicza powstała w pierwszej połowie XIV wieku. Była jednym z elementów systemu obronnego Żar (niem. Sorau). Zabytek ten znajdziemy w pobliżu Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Wartowniczej. Swoją wysokością wyróżnia się na tle innych budynków. Wieża wartownicza w średniowieczu stanowiła część systemu obronnego Bramy Dolnej.

Prawa miejskie Żary uzyskały po 1260 roku. Wtedy też zaczęto myśleć o budowie systemu obronnego. Od XIV wieku powstawały kamienno-darniowe mury, bramy i wieże. Zachowana do dzisiejszych czasów wieża wartownicza była elementem Bramy Dolnej znajdującej się na wschodzie miasta.

Po jakimś czasie ten system obronności zaczął jednak tracić na znaczeniu. Na przestrzeni lat wygląd i przeznaczenie tego zabytku ulegały zmianie. W XVI wieżę nadbudowano korzystając z cegły, a dach, który możemy podziwiać do teraz dodano dopiero w XVIII wieku.

Niestety ze względu na zły stan techniczny mieszkańcy i turyści nie mogli zwiedzać tego zabytku od środka. Roczny remont rozpoczął się w 2018r. Od listopada wieża wartownicza znowu jest udostępniona dla mieszkańców. Obecnie w środku znajduje się wystawa dotycząca średniowiecznych fortyfikacji. Są to fotografie i rysunki m.in. machin oblężniczych.

Klucz do zabytku znajduje się w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego. Wieżę możemy więc zwiedzać w godzinach otwarcia muzeum.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE